Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/cleneo/public_html/siechnice.pl/components/com_k2/models/item.php on line 877
poniedziałek, 10 luty 2014 17:37

Akademia Filmu Dokumentalnego PLANETE+ DOC

Napisane przez Promo
Już 27 lutego startuje Akademia Filmu Dokumentalnego PLANETE+ DOC - 14 spotkań z arcydziełami współczesnego kina dokumentalnego. Nowy przedmiot fakultatywny dla wszystkich studentów odbywać się będzie co czwartek o godzinie 16:00 w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Widzowie będą mogli też wziąć udział w pojedynczych zajęciach w ramach Akademii – bilety będą dostępne w sprzedaży w kasach kina , jeśli na dany seans będą dostępne wolne miejsca.
Na program zajęć Akademia Filmu Dokumentalnego PLANETE+ DOC (wykładów, projekcji i dyskusji) składają się najwybitniejsze i najżywiej dyskutowane w ostatnich latach filmy dokumentalne. Film dokumentalny na początku XXI wieku nie tylko wyraźnie zyskuje na popularności, ale w świadomości wielu widzów pozostaje bardziej wiarygodnym i niezależnym niż film fabularny sposobem mówienia o rzeczywistości.

Celem Akademii Filmu Dokumentalnego PLANETE+ DOC jest rozbudzenie i ukierunkowanie zainteresowania filmami dokumentalnymi, a przede wszystkim udostępnienie studentom odpowiednich narzędzi do ich krytycznej analizy i świadomego wykorzystywania w pracy naukowej i zawodowej. W programie znalazły się filmy o bardzo zróżnicowanej tematyce – począwszy od rozliczeń z najtrudniejszymi wydarzeniami w historii XX wieku, przez analizę współczesnych konfliktów zbrojnych oraz procesów ekonomicznych (konflikt izraelsko-palestyński, wojna w Afganistanie, wyzysk robotników oraz korupcja w Azji i Afryce), aż po intymne portrety zbiorowe i indywidualne. Konsekwencją tematycznego zróżnicowania jest również różnorodność przyjętych przez konkretnych twórców perspektyw, często kontrowersyjnych, polemicznych.

Jednym z celów zajęć będzie refleksja nad funkcją filmu dokumentalnego jako narzędzia do badań historycznych i społecznych oraz postawienie pytań o odpowiedzialność i zaangażowanie twórcy, o obiektywizm bądź subiektywizm perspektyw, o kategorię prawdy, o możliwość i sposoby pracy z materiałami archiwalnymi i wreszcie o oczekiwania i wymagania, jakie przed widzem stawia współczesne kino dokumentalne. Warunkiem wstępnym pracy z filmami dokumentalnymi jest jednak poznanie języka, jakim posługują się twórcy – formalny wymiar analizy filmów będzie zatem szczególnie ważny w programie zajęć. Kolejne wykłady pozwolą studentom dostrzec i docenić różnorodność form wypowiedzi, zabiegów stylistycznych i estetycznych oraz rozwiązań formalnych stosowanych przez twórców. Między innymi w tym właśnie celu w programie znalazły się również filmy klasyków kina dokumentalnego: Wernera Herzoga i Macieja Drygasa. Skonfrontowanie tych dzieł z twórczością młodych dokumentalistów pozwoli skupić się na historycznym rozwoju form filmowych oraz prześledzi inspiracje i wpływy, które sprawiają, że kino dokumentalne nieustannie poszukując nowych środków wyrazu, sięgając po nowe technologie (choćby 3D) i nowe poetyki, przekraczając kolejne granice (gatunkowe, stylistyczne), wciąż pozostaje twórczo uwikłane w relacje zarówno z klasyką dokumentu, jak i z kinem fabularnym. Wszystkie pokazywane filmy pochodzą z festiwalu PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL.

Organizatorzy: Uniwersytet Wrocławski, Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, Akademia PLANETE+ DOC, PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL, Against Garvity, Dolnośląskie Centrum Filmowe.


Lista filmów:

1. „Checkpoint”, reż. Yoav Shamir, Izrael 2003
Zagadnienia: cinéma-vérité
2. „Niedokończony film”, reż. Yael Hersonski, Niemcy, Izrael 2010
Zagadnienia: dokument montażowy
3. „Armadillo – wojna jest w nas”, reż. Janus Metz, Dania 201
Zagadnienia: dokument wojenny
4. „Kultura remixu” reż. Brett Gaylor, Kanda, 2008
Zagadnienia: prawa autorskie
Zajęcia realizowane wraz z Fundacją Legalna Kultura.
5. „Cudze listy”, reż. Maciej Drygas, Polska 2010
„Usłyszcie mój krzyk”, reż. Maciej Drygas, Polska 1991
Zagadnienia: kino dokumentalne Macieja Drygasa -historia i status filmu dokumentalnego w PRL -u
6. „Sztuka znikania”, reż. Bartek Konopka, Piotr Rosołowski, Polska 2013
Zagadnienia: dokument kreacyjny
7. „Śmierć człowieka pracy”, reż. Michael Glawogger, Austria, Niemcy 2005
Zagadnienia: wizualny esej filmowy
8. „Ostatni pociąg”, reż. Lixin Fan, Chiny, Kanada, Wielka Brytania 2010
Zagadnienia: dokument zaangażowany i dokument perswazyjny
9. „Na przemiał”, reż. Mahmoud al Massad, Holandia, Niemcy, Jordania 2007
Zagadnienia: bohater filmu dokumentalnego
10. „Ambasador”, reż. Mads Brügger, Dania 2011
Zagadnienia: dokument jako narzędzie dziennikarskiej prowokacji i dziennikarskiego śledztwa
11. „Para do życia”, reż. Jonnas Berghäll, Mika Hotakainen, Finlandia, Szwecja 2010
Zagadnienia: dokument kontemplacyjny
12. „Odgłosy robaków – zapiski mumii”, reż. Peter Liechti, Szwajcaria 2008
Zagadnienia: dokument ilustracyjno-impresyjny
13. „Scena zbrodni”, reż. Joshua Oppenheimer, Anonymous, Christine Cynn,
Dania/Norwegia/Wielka Brytania 2012
Zagadnienia: między filmem dokumentalnym a fabularnym
14. „Jaskinia zapomnianych snów 3D”, reż. Werner Herzog, Francja 2010
Zagadnienia: kino dokumentalne Wernera Herzoga na tle jego twórczości fabularnej

Opis filmów na stronie: www.akademia.planetedocff.pl/szkoly-wyzsze/wro/

Ceny biletów: 
20 zł na pojedyncze zajęcia w ramach Akademii obejmujące wykład i projekcje filmów) będą dostępne w sprzedaży w kasach kina wyłącznie w dniu poszczególnych zajęć i pod warunkiem, że na sali będą dostępne wolne miejsca.
Karnet: 150zł do kupienia od 17 lutego do 26 lutego w kasie Dolnośląskiego Centrum Filmowego (po uprzednim zapisaniu się online na zajęcia i otrzymaniu potwierdzenia przyjęcia). Na zajęcia mogą zapisywać się także osoby niestudiujące. Liczy się kolejność zgłoszeń.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/cleneo/public_html/siechnice.pl/components/com_k2/templates/default/item.php on line 248
Czytany 8561 razy Ostatnio zmieniany środa, 12 luty 2014 11:20

Te strony polecamy

Stomatolog

Sprzątanie

Serwis czystości dla firm

więcej

Serwis czystości

Sprzątanie

Serwis czystości dla firm

więcej

Serwis czystości